Denetimsiz ağaç kesimi susuz bıraktı

Denetimsiz ağaç kesimi susuz bıraktı
Yayınlama: 27.01.2023
184

Arsuz’da ormanlık alanda devam eden “orman traşlama” yönteminin yeterince denetlenmemesi, Derekuyu Mahallesi’ni iki gün susuz bıraktı.

İçme suyu kaynağını oluşturan Dolmanın Deresi üzerine bırakılan kesilen ağaçlar ile iş makinası, traktör ve kamyonların dereden geçmesi, köyün çamurlu su almasına yol açtı.

Mahalle Muhtarı Saffet Avcı, mahalleli iki gündür “çamurlu su akıyor” şikayetinde bulunduğunu belirtti. Muhtar Avcı, “Mahalle iki gündür susuz. Çamurlu su nasıl içilsin?” diye sordu.

Avcı, Arsuz kırsalında, Amanos Dağları eteklerinde ve orman çevresinde bulunan mahallenin 200 haneli olup, 800 nüfusu bulunduğunu söyledi.

Arsuz yöresindeki ormanlık alanlarda yüzlerce hektarlık orman alanındaki “traşlama” ve seyrekleştirme” çalışmasını gözlemleyip, inceleyen Arsuz Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Candemir ile CHP’li meclis üyeleri Sadet Berkyürek, Canan Karaciğer ve Rami Köklü ile birlikte alana giden muhtar Avcı, yörede ağaç traşlama çalışması yapan ekiple gürüştü ve çalışmanın biran önce tamamlanıp, deredeki pisliğin kaldırılmasını istedi.

Yörede ağaç kesimi yapan görevliler ise mahallelinin içmesuyunu dereden karşıladığını bilmediğini, kimsenin kendilerine o yönde bilgi vermediğini söyledi.

Aynı yetkililer, bugünden dolayı deredeki atıkların temizleneceğini ifade etti.