İskenderun’da 2022 böyle geçti

İskenderun’da 2022 böyle geçti
Yayınlama: 19.12.2022
81

İskenderun’da spordan siyasete 2022 yılında önemli olayları, Türkiye gündemine yansıyan gelişmeleri sizler için derledik.

Ekonomiden, kültür sanata bir çok alanda önemli gelişmelerin olduğun şehirde en önemli olaylar şöyle sıralandı:

 

1 Ocak – Eren Bülbül’ü korurken şehit olan İskenderunlu Jandarma Kıd. Baş. Ferhat Gedik’in hikayesini de anlatıldığı Kesişme: İyi ki Varsın Eren filmi vizyona girdi.

23 Şubat – İskenderunlu Efe Karadayı ile Ali Arda Yücel 15 Yaş Altı Basketbol Milli Takımı’na seçildi.

11 Mart – İskenderun’da “Moraz” isimli yük gemisi fırtına nedeniyle karaya oturdu

14 Mayıs – Türk Yıldızları İskenderun semalarında gösteri uçuşu yaptı

25 Mayıs – İskenderunspor 26 yıl sonra play-off şampiyonu olarak yeniden 2. Lig’e yükseldi. Bir ay sonra tarihi İskenderun 5 Temmuz Stadyumunun yıkımı başladı.

25 Mayıs – Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada 25 yaşında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay’ın cenazesi, memleketi Hatay’ın İskenderun ilçesinde toprağa verildi.

22 Haziran – Açık deniz yelken sporcuları Tolga Pamir ve Sevda Ersezer, rüzgar gücüyle Türkiye’nin dört denizini geçerek 11 gün 20 saatte Artvin’den  İskenderun’a ulaşarak, Türkiye rekoru kırdı.

30 Haziran – İskenderun’da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 5 Haziran’da yapılan merkezi sınavdan İlknur Kahye ve Mehmet Sürmelioğlu 500 tam puan aldı.

18 Ağustos – Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle yapılamayan tahıl sevkiyatı, Türkiye’nin garantörlüğünde başladı. Ukrayna’dan mısır taşıyan “Arizona” gemisi İskenderun Körfezi’ne ulaştı.

18 Eylül – İskenderun Limak Port’ta konteyner yüklemesi sırasında Sea Eagle isimli kargo gemisi battı.

4 Temmuz – Demir çelik sektöründe sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonunda Erol Evcil’in de arasında bulunduğu çok sayıda kişi tutuklandı.

12 Ağustos – İskenderun Kaymakamının görev yerinin değiştirilmesinin ardından 84 gün sonra kente yeni kaymakam Murat Sefa Demiryürek atandı.

15 Ekim – İskenderun Körfezinde uzun aradan sonra yan yana 3 hortum çıktı.

14 Kasım – İskenderun’da 72 yaşındaki İbrahim Çelikdemir, anahtarını unuttuğu birinci kattaki evine damdan halatla girmeye çalışınca bacağına bağladığı halatın kısa gelmesi sonucu binanın cephesinde asılı kaldı.

18 Aralık – Kırıkhan’da meydana gelen 4.8 şiddetindeki deprem nedeniyle kentte vatandaşlar kendini sokağa attı.