Cinsel isteksizlik tedavi yöntemleri nedir?

Cinsel isteksizlik tedavi yöntemleri nedir?
Yayınlama: 15.12.2022
53

Cinsel isteksizlik tedavi yöntemlerine ilişkin Palmiye Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Diker, açıklamalarda bulundu.

Diker, cinsel isteksizliğin her bireyde zamanla görülebildiğini dile getirdi.

Bu rahatsızlığın kadın ve erkeğin cinsel hayat sürebilmelerine engel olduğunu anlatan Diker, psikolojik, kültürel, sosyal ve çoğu zaman tıbbi durumlara bağlı olarak gelişebildiğini vurguladı.

Cinsel isteksizğin eşler arası uyum, anlayış ve farklı yaklaşımlarla ilişkiden kaynaklanan sorunlara yol açabildiğinin altını çizen Diker, “Cinsel isteksizlik, toplumumuzda en çok kadınlarda görülüyor olsa da, erkeklerde de oldukça yüksek bir oranda ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde yaşanan sertleşme sorunu, erken boşalma ve boşalmada güçlük çekme gibi durumlar, erkeği cinselliğe karşı soğutabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Tedavi yöntemi nedir?

Tedavi yöntemlerine ilişkin bilgiler de veren Dr. Diker, şunları kaydetti:

“Tedavi hakkında bilgilendirmede bulunan Op. Dr. Yusuf Diker, “Cinsel isteksizliğin tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak psikolojik ve ilaç tedavisi ile gerçekleştirilebilir. Eğer altta yatan sebepler psikolojikse, cinsel terapi, aile terapisi veya bedensel egzersizlerle tedavi edilebilir. Cinsel isteksizlik anatomik sorunlar, hormonsal sorunlar, kalp ve tansiyon rahatsızlıkları, prostat hastalıkları, obezite, nörolojik rahatsızlıklar veya daha önceden ürolojik ameliyatlara bağlı olarak gelişiyorsa, öncelikler bu sorunları ortadan kaldırmak için ilaç veya diğer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.”