İshal deyip geçmeyin, ölüme kadar gidiyor

İshal deyip geçmeyin, ölüme kadar gidiyor
Yayınlama: 08.12.2022
38

İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, çocuklarda ishalin ciddi ölüme kadar gidebildiğini belirtti.

Turhan, çocuklarda ishalin önemine değinerek, ailelelerin bu durumu önemsemesini istedi.

Vücutta sıvı kaybına zamanında müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizen Turan, “Çocukluk çağında 5 yaş altı çocuklarda ishal, dünyada ölüm sıklığı açısından ikinci sıradadır ve dolayısıyla çok önemli bir sağlık tehdit edici bir unsur olan problemdir. Bu süreçte mutlak surette sıvı kaybını dengelemeliyiz. Eğer hastanın özellikle dehidratasyon dediğimiz sıvı kaybında muayenede göz kürelerinde çökük, renginde solukluk, ağzında kuruluk, hatta ağladığında gözyaşının akmaması, uykuya meyil ya da aşırı derecede huzursuzluk tablosu varsa bu özellikle ishal tablosunun ağırlaşmakta olduğunu gösteren bulgulardır.” ifadelerini kullandı.

– Rota virüs aşısı yaptırın uyarısı

Çocukluk çağında karşılaşılan ishallerin yüzde 80-90 sınırını viral gastroitlerin oluşturduğunu dile getiren Turhan, “Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda bu
durumlarda ailelerin yaklaşımı ‘ben çocuğumu hijyenik anlamda çok hijyenik ortamda tutarım, bana bulaşmaz’ diyebilir, fakat bu virüs sadece gıdalarla değil, nefes yoluyla da temas yoluyla da çok rahat ulaşabilen biri virüs olduğundan, mutlak suretle çocuklarımıza Rota virüs aşısını yaptırmamız gerekiyor.” değerlendirmede bulundu.