Bebekleri sallayarak uyutmayın uyarısı

Bebekleri sallayarak uyutmayın uyarısı
Yayınlama: 04.11.2022
198

İskenderun Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürşit Acemoğlu,”Bebekleri sallayarak uyutmayın.” dedi.

Acemoğlu, ağlayan bebeği  susturmak ve uyutmak amacıyla sallamasının beyninde ciddi hasarlara neden olabileceğini söyledi.

Bebeğin boyun kaslarının zayıflığına bağlı baş hareketlerinin beyin etrafındaki yapıların zedelenmesine neden olabileceğinin altını çizen Acemoğlu, “Bunun en büyük nedeni, bebeğin ani hareketle; ileri, geri, sağa, sola veya elle sarsılmasıdır. Anne babalar, bunu çoğunlukla fark etmeden yaparlar. Sarsılmış bebek sendromu dediğimiz bu olay, ani harekete bağlı bebeğin zarar görmesine sebep olmaktadır. Bebeği uyutmak veya ağladığında susturmak amacıyla hızlı salladığınızda beyinde ciddi hasarlara yol açabilir, çocukta ileride epilepsiye neden olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Bebek nasıl uyutulmalı?

Bebeklerde sağlıklı uyku düzeni için önerilerde bulunan Acemoğlu, her bebeğin uykuya geçiş yönteminin farklılık gösterdiğini dile getirdi.

Bebeğin karnının tok, altının temiz olması gerektiği vurgulayan Acemoğlu, “Bütün bu koşullar sağlandıktan sonra, bebek her akşam aynı saatlerde; loş ışıkta, kendi yatağına yatırılarak, sırtını sıvazlayarak, elini tutma gibi çocuğun güven duygusunu zedelemeyecek şekilde uyutulmaya çalışılabilir. Özellikle ilerleyen aylarda bebeğin uyku arkadaşı gibi bir oyuncak ile uykuya geçişi daha kolay hale getirilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.