Uyuz hastalığında artış yaşanıyor

Uyuz hastalığında artış yaşanıyor
Yayınlama: 28.07.2022
18

İskenderun Gelişim Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Şen Dikey, uyuz hastalığında yaşanan artışa dikkat çekti.

Bu hastalığın çıplak gözle görülmeyen bir parazitin neden olduğu anlatan Dikey, kaşıntılı ve bulaşıcı deri hastalığı olduğunu aktardı.

Salgın haline gelebilen uyuz hastalığının toplu yaşanan yerlerde daha sık görüldüğüne işaret eden Dikey, “Son birkaç yıldır ülkemizde de klasik tedavilerin bazısına dirençli yeni bir salgın görülmektedir. Sosyoekonomik düzey ayırt etmeksizin, her kesimden insanın bu hastalığa yakalandığı görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hastalığın bağışıklık sistemi zayıf olanlar ile çocuk ve yaşlılarda bulaşın daha kolay olduğunu belirten Dikey, şöyle devam etti:

“Parazit kişiye bulaştıktan 4-6 hafta sonra ortaya çıkan tüm vücutta şiddetli gece kaşıntısına sebep olur. Kaşıntı, sıcakla artar. En çok; el parmak araları, el bilek, göbek çevresi, koltuk altı, kasık, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar ve kalçalar kaşınmaktadır. Kadınlarda; meme ucu, erkeklerde; genital bölge kaşıntısı tipiktir.”

Tedavilerine ilişkin açıklamalarda da bulunan Dikey, uygun bir tedavide bile kaşıntının 6 haftaya kadar sürdüğünü anlattı.

Dikey, hastalığın görelmesi halinde kullanılmış tüm kıyafet, yatak çarşaflarının en az 60 derecede yıkanması veya düşük derecede yıkanabilenlerin ütülenmesi
gerektiğini kaydetti.