Kurban etlerini sağlıklı koşullarda saklayın önerisi

Kurban etlerini sağlıklı koşullarda saklayın önerisi
Yayınlama: 11.07.2022
8

İskenderun Palmiye Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın, kurban etiyle ilgili önerilerde bulundu.

Kurban etinin kesildikten sonra soğutucuya konulması gerektiğini anımsatan Kın, tek pişirimlik ölçülerde bölünmesi gerektiğini söyledi.

Buzdolabında -2 santigrat derecede 1 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etlerin saklantığını anlatan Kın, şu bilgileri verdi:

  • Tüketim miktarına dikkat

Kadınların bir öğünde tüketmesi gereken maksimum kırmızı et miktarı; 100-120 gram iken erkeklerin tüketmesi gereken miktar 150-180 gramdır. Tabağınızda sadece ete değil, etin yanında tam tahıllı ekmek ya da tam tahıl (bulgur, karabuğday, kepekli pirinç) pilavlara, sebzeye de yer verin. Böylece hem posa tüketiminizi arttırmış hem de bayram tabağınızın kalorisini hafifletmiş olursunuz. Ayrıca antioksidan alımımızı arttırmak için mevsim kırmızılarına beslenme planınında yer verin. Domates, kımızı biber, kırmızı pancar ve mürdüm erik bu mevsimin en iyi antioksidanları.

  • Yüksek tuz alımından uzak durun

Bayramda tuz tüketimi arttıkça, daha fazla gazlı içeceklere ihtiyacınız artar ve buna bağlı daha fazla yemek yemeye yönlenirsiniz. Fazladan her gün 1 gram tuz tüketmek obezite riskini yüzde 30 arttırmaktadır.

  • Dondurucuda tuttuğunuz etleri çözdürürken dikkatli olun

Buzlukta muhafaza ettiğimiz etler kesinlikle oda sıcaklığında veya sıcak su altında çözdürülmemeli. Dondurulmuş etler temiz bir kap içerisinde, buzdolabında 4 derecede 6-8 saat bekletilerek çözdürülmelidir.

  • İşlenmiş etlere yüklenmeyin

Sucuk, salam, sosis bayram sofralarında sıklıkla yer verdiğimiz işlenmiş etler arasında. Bu besinlerin her gün tüketilmesi kalp hastalığı, kanser ve diyabet açısından büyük risk oluşturmaktadır.