Bronkoskopi nedir?

Bronkoskopi nedir?
Yayınlama: 21.06.2022
430

İskenderun Palmiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş,  bronkoskopi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bronkoskopinin akciğer ve solunum yollarındaki sorunları teşhis ve tedavi etmeye yardımcı olan bir işlem olduğunu belirten Berktaş, ince, plastik bir kamera tüpü ile akciğerler ve solunum yollarının incelendiğini söyledi.

Bronkoskopiye en sık akciğerde tanımlanmayan bir leke olduğunda ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Berktaş, “Hastayı tüberküloz olarak düşünürüz, balgam veremez, balgam tahlilini almamız gerekir, bronkoskopi ile o yolları yıkayıp balgam alma amaçlı da kullanabiliriz. dedi.

Bronkoskopi nasıl uygulanır?

Burun veya ağız yoluyla gerçekleştirilen bronkoskopi ile akciğer kanseri teşhisi konulabildiğini ifade eden Uzm. Dr. Özlem Berktaş, şunları kaydetti:

“Günümüzde sıkça karşılaştığımız akciğer kanserine bronkoskopi yardımıyla da teşhis koyuyoruz. Bazı durumlarda bronşun içine yakın bir bölgeyse, bronkoskopi yardımıyla, sırta ya da göğüs duvarına yakın bir bölgeyse dışarıdan iğne ile girip parça alıyoruz. Ne kadar erken teşhis olursa, o kadar cerrahi yöntem ve kurtulma olabiliyor. Herhangi bir öksürük, balgam, kan tükürme gibi şikâyeti olanlar, mutlaka doktora başvurmalıdır. Sigara kullananlar, mutlaka 6 ayda bir akciğer filmi çektirmelidir. Sık sık akciğer filmi veya tomografi çektirmek doğru değil, ama şikayeti olan her hasta mutlaka doktora gitmelidir. Sigaranın, akciğer kanserlerinin en önemli sebebi olduğu unutulmamalıdır.”