Ortak Varoluş Mozaiği, Expo’nun kapısını açtı

Ortak Varoluş Mozaiği, Expo’nun kapısını açtı
Yayınlama: 01.04.2022
190

EXPO 2021 Hatay, Ortak Varoluş Mozaiği’nin son parçasının konulmasıyla kapılarını şehir ve yurt dışından gelen konuklarla  açtı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ev sahipliğindeki programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birçok ülkenin büyükelçisi, belediye başkanları ve çok sayıda konuk katıldı.

Organizasyon öncesi yapılan tanıtımda Hatay’ gelen konuklar, şehrin tüm değerlerini Antakya Expo alanında, bir arada görme fırsatı yakaladı.

Antakya Expo alanında yapılan açılışta ilk olarak sanatçı Canan Anderson sahne aldı.

Ortaya koyduğu keman resitaliyle misafirlere hoş dakikalar yaşatan Anderson, Expo’21 Hatay organizasyonunda yer almaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Tanıtım açılışında konuklar daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı’na aday gösterilen Ortak Varoluş Mozaiği’ni inceledi.

Arkeolog Doç. Dr. Banu Özdilek ve Arkeolog Dr. H. Onur Tıbıkoğlu mozaiğin yapımı aşamalarını ve hikayesini misafirleriyle paylaştı.

1600 metrekare çapıyla dünyanın en büyük taban mozaiği olma özelliğini taşıyan ve bu özelliğiyle Guinness Rekorla Kitabı’na aday gösterilen mozaiğin son parçalarını CHP lideri Kılıçdaroğlu ve HBB Başkanı Savaş birlikte yerleştirdi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Ulusal Şehir Bahçelerini gezdi. İstanbul’dan Gaziantep’e, Mersin’den Ankara’ya kadar birçok şehrin bahçesini gezen konuklar, illerin kültürlerini yakından gördü.