Kolon kanseri erken tanıyla hayat kurtarıyor

Kolon kanseri erken tanıyla hayat kurtarıyor
Yayınlama: 14.03.2022
9

İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, “Kolon kanseri erken tanıyla hayat kurtarıyor.” dedi.

Yılmaz, bu hastalığın 50 kişiden birinde görüldüğünü dile getirdi.

Dünyada en çok rastlanan kanser tiplerinden olduğunun altını çizen Yılmaz, erkek ve kadında eşit oranla görüldüğünü vurguladı.

Kanserden ölüm bakımından üçüncü sırada yer aldığını aktaran Yılmaz,  “Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların yüzde 90’ından fazlası kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkar. Günümüzde çevresel faktörlerin etkisi ile daha erken yaşta görülmekte olduğu saptanmıştır. Kanser tanısı konmuş hastaların yaklaşık üçte birinde yaş 55’in altındadır. Yaşam süresi boyunca her 50 kişiden birinde kolorektal kanser oluşmaktadır. Bu sıklık, kanseri erken saptamada tüm dünyada uygulanan kanser tarama programlarını haklı çıkarmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bu hastalığın belirtierine değinin Prof. Dr. Yılmaz, sık görülen belirtilen arasında makattan kan gelmesi olduğunu söyledi.

Bunu kabızlık, ishal, karında kitle hissi, kilo kaybı gibi belirtilerin takip ettiğini vurgulayan Yılmaz, erken tanının hayat kurtardığını dile getirdi.