Kanlı kusma ve siyah dışkı mide kanaması belirtisi

Kanlı kusma ve siyah dışkı mide kanaması belirtisi
Yayınlama: 20.01.2022
0

İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, kanlı kusma ve siyah dışkının mide kanaması belirtilerinden olduğunu bildirdi.

Yılmaz, halk arasında mide kanaması olarak bilinen üst gastrointestinal sistem kanamalarının ölümcül olabildiğine değindi.

Kanamanın belirtilerine değinen Yılmaz, “Hastalar mide kanamasında farklı şekillerde sunum sergilerler. Kanlı kusma ve dışkı renginde siyahlaşma en sık şikâyet türüdür. Bazen tek başına dışkı rengi siyahlaşması da kişileri uyarıcı olmalıdır. Şiddetli kanama geçirenlerde belirgin baş dönmesi, şuur bulanıklığı ile kendini belli eden şok hali vardır.” ifadelerini kullandı.

Bu vakalarda hasta yatırılarak takip ve tedavi edilmeli

Kanamalı hastayla karşılaşıldığında hastaneye başvurulması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, hastaya nabız, tansiyon ve solunum desteği sunulması gerektiğini vurguladı.

Hastaya 24 saat içerisinde endoskopi yapılarak kanama nedeninin bulunması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Bu tür vakalarla karşılaşıldığında mutlaka yatırılarak takip ve tedavi şartı vardır.” dedi.