Expo Hatay 2021, Ankara’da tanıtıldı

Expo Hatay 2021, Ankara’da tanıtıldı
Yayınlama: 18.01.2022
30

Expo Hatay 2021 muhalefet partisi genel başkanlarının katılımıyla Ankara’da tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasında, EXPO´yu Hatay´ın turizm, ticaret, tarım ve sanayisinin geleceği için yaptıklarını vurguladı.

Suriye´deki savaş ve belirsizliğe değinen Savaş, son 10 yılda sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak çok yorulduklarını vurguladı.

Ekonominin sınır kapılarının savaş nedeniyle kapanmasından dolayı gerilediğini aktaran Başkan Savaş, “Suriye savaşı öncesi Orta Doğu ülkelerine günde 250 TIR ihracat yaparken bu sayı artık 25 günde 100 TIR´a geriledi. Çiftçi sayımız son 10 yılda yüzde 72 azaldı. Bildiğimiz tüm yollar kapalıysa ya yeni yol bulacaktık ya yeni bir yol açacaktık. Biz Expo ile yeni bir yol açmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

“Hatay, Atatürk’ün son hediyesi”

Hatay’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün son hediyesi olduğunun altını çizen Savaş, Hataylıların Türk bayrağı altında yaşamaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Hataylıların yönünün Ankara’ya dönük olduğuna değinen Savaş, “Biz Ankara´ya, Atatürk´ün emanetine sahip çıkın demeye geldik.” dedi.

Toplantıya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da katıldı.