Polikistik Over kadınlarda kısırlığa sebep oluyor

Polikistik Over kadınlarda kısırlığa sebep oluyor
Yayınlama: 28.12.2021
8

İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Alpay, Polikistik Over’in kadınlarda kısırlığa sebep olduğunu bildirdi.

Bu hastalığın kadınlarda yaygın olarak görüldüğünü belirten Alpay, adet görememe ya da uzun aralıklarla adet görme gibi düzensizliklerle kendini belli ettiğini aktardı.

Bunlara ek olarak tüylenme, ciltte koyu bölgeler, depresyon ve kısırlığa kadar belirtiler gösterdiğini altını çizen Alpay, tanı ve tedavi yöntemlerinin başında fiziksel muayene ve ultrason geldiğini aktardır.

Kan ve şeker testiyle de tanı konulduğunu anlatan Alpay, şu bilgileri paylaştı:

“Bu sendromun tedavisi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemini belirlerken hastanın yaşı, fiziksel durumu, kilosu, sendromun ilerleyiş şekli ön planda tutulur. Tedavi sonucunda adette önemli oranda düzelme olabilmekte, yumurtlama probleminin son bulmasıyla da genellikle gebelik kendiliğinden oluşmaktadır. Tedavinin başarılı olmasındaki en önemli faktörlerin başında ise, hasta ve yakınlarını doğru bilgilerle yönlendirerek doğru ilaçların kullanımının sağlanması gelmektedir.”