Hatay’da hava kirliliği kanser ölümlerini artırıyor

Hatay’da hava kirliliği kanser ölümlerini artırıyor
Yayınlama: 28.12.2021
67

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’ın kanser ölümlerinin arttığı iller arasında olduğuna belirterek Arsuz ve Samandağ ilçelerine KETEM kurulmasını istedi.

TBMM’ye sunduğu soru önergesinde bu hastalığa ilişkin ölüm oranlarına değinen Şahin, kentte hava kirliliğinin kansere bağlı ölümleri arttığını bildirdi.

İl çevre durum raporunda Hatay için hava kirliliğinin önemli sorun olduğuna dikkat çekildiğini aktaran Şahin, “Hatay’da, organize sanayi bölgeleri, termik santraller, demir çelik fabrikaları, gübre fabrikaları ve diğer sanayi tesislerinin yoğun olarak faaliyet göstermesi hava kirliliğini arttırmakta ve ortaya çıkan hava kirliliği insan ve çevre sağlığını tehdit eder düzeye ulaşmaktadır.” ifadelerin kullandı.

Kentteki Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM) yeterli olmadığının altını çizen Şahin, Arsuz ve Samandağ ilçelerine de KETEM kurulmasını talep etti.

Şahin, Hatay’ın Antakya, İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol ve Defne ilçelerinde 6 KETEM’in hizmet verdiğini de paylaştı.