Uzmanından uyku apnesini ciddiye alın uyarısı

Uzmanından uyku apnesini ciddiye alın uyarısı
Yayınlama: 21.12.2021
1

Uzmanı Dr. Atilla Kara, uykuda solunumun durması olarak tanımlanan uyku apnesi sendromunun inme, kalp krizi gibi hayatı tehdit eden birçok hastalığa yol açtığına dikkat çekti.  

Kara, apne sendromunun tedavi edilmezse sağlığı tehdit edici sonuçlar doğuracağını söyledi.

Uyku apnesi sendromunun kalp damar hastalıkları, tansiyon, diyabet, obezite gibi önemli sağlık sorunu ve ciddi bir risk faktörü olduğunu aktaran Kara, ” Uyku apne sendromunu basit bir horlama, nefes durması ya da çok iyi uyku olarak düşünmemek ve ciddiye almak gerekmektedir. Çünkü uyku apnesi, inme veya kalp krizi gibi hayatı tehdit eden hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir .” ifadelerini kullandı.

Uyku apnesinin tespiti için polisomnografi testi şart

Uyku apne sendromunun kesin tanısı için polisomnografi anlamına gelen uyku testinin yapılması gerektiğini açıklayan Uzm. Dr. Atilla Kara, “Uyku testinin amacı uyku bozukluklarının nedenleri hakkında bilgilerin ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. Uyku testi, hastanede kurulan özel bir uyku laboratuvarında, gece gerçekleştirilmektedir. Uyku testi anında hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, solunumu, kalp elektrosu, kasların aktivitesi ölçülmektedir. Çıkan sonuca göre hastaya teşhis konarak, tedavisine başlanmaktadır.” şeklinde konuştu.